Teddy bear мають давню цікаву історію, вона розпочалась у 1902 році, твориться та розвивається досі. Майже 120 років Німеччина та США сперечаються де придумали технологію Тедді. Відомо, що своє ім’я ведмідь отримав в честь Теодора Рузвельта. Його день народження 27 жовтня святкують як Всесвітній день Teddy bear. Історію про полювання і Рузвельта, який відмовився стріляти в ведмедя, передають з покоління у покоління теддистів. Тедді – коротке ім’я Теодора . Ведмідь Тедді став талісманом президента.

Мих-Мих Коцюбинський на 6 років молодший за Рузвельта. Ми вирішили поєднати ці факти і організували #михмих_вечірка, щоб підтримати інклюзивний соціальний ресторан Коцюбинський 220. Є багато випадків в історії, коли саме ведмедики привертали увагу до соціальних проєктів.

В чому полягає твоя місія популяризації культури Тедді і для чого ти це робиш?

Вже сьомий рік я несу тедді-цінності в Світ і розвиваю цю нішу у Вінниці. Заснувала творчий клуб #лялькова_вітальня Щаслива бачити поруч все більше жінок різних професій, об’єднаних любов’ю до творчості і до ведмедів. Людям важливо згуртовуватись, відшуковувати свою приналежність до різних спільнот, бути частинкою клубів. Важливо мати поруч людей, з якими можна не втягувати живіт і не тримати рівно спинку. Знайти своїх, з якими класно. Це основа ком’юніті #підтримуючеоточення Ведмедям ми дозволяємо більше, дозволяємо бути не ідеальними, вчимось проживати цей досвід. На наших зустрічах щедре поле проекцій.

Розкажи про соціальний кейс Тедді (як ведмедик об’єднує жінок в соціальних проєктах)

Ведмедик в соціальних проєктах – це ниточка до інтуїтивного, звернення до внутрішньої дитини. Ведмедик як образ і творчий спільний знаменник робить проєкти більш зрозумілими, м’якими, безпечними, додає елемент гри, свята, душевної щемкості. Цікаво написано про Архетип Ведмедя у Клариси Естес в «Тій, що біжить з вовками» Він поєднує ніжність і шаленство, материнство і лють. Це енергія сучасної жінки. Це енергія. У моєму творчому портфоліо вже зібралось чимало тедді-тусовок. Тедді-трамвай. Орендували вінницький ретро-трамвай і катались по місту з ведмедями, в сукнях, з ігристим, проживали своє право на свято без приводу. Тедді Party. Модний показ ведмедиків у Артинові, лекція про історію тедді та запрошені тедді-спікери. Після того мої Тедді були на показах кількох відомих вінницьких дизайнерів. Тедді круїз. Ми ходили на білому катері по Південному Бугу з ведмедями – це був тест-драйв знаменитої екскурсії від Тані Рибак «Під три мости» Ще дві ведмеді зустрічі з Амбасадоркою Вінниці. Добра ведмежа екскурсія. Благочинна екскурсія по території психоневрологічної лікарні ім. Ющенко. Тоді ми зібрали величезний візок подарунків, іграшок, канцтоварів для дитячого відділення. Леді ведмеді глінтвейн. Історична прогулянка Центральним парком. З сумок, з кишень, з шаликів – всюди виглядали ведмедики. Ми слухали про таємниці парку і склали намисто з жінок і ведмедів навколо величезного дуба. Teddy Bakery. Дегустація солодощів, павутинка творчості біля Вежі, кейс про Тедді-селебріті та вміння себе похвалити. Тедді альтанка. В’язальний затишний пікнік з Машею Цирюльник в альтанці музею Коцюбинського. Ми вчились плести одяг для тедді і говорили про літературу. «La belle Vinnytsia» і «Плюшевий чай» Дві Всеукраїнські виставки авторських ляльок та Тедді у виставковій залі колекцій та мініатюр Музею Транспорту на Соборній, які ми організували з Іриною Дядіковою та Оленою Роджерс. Teddy tea. Лекція з чайного етикету від ретро-блогерши Юлії Фіор та five o’clock святкування дня народження тедді в «Заваркін». Мих-Мих вечірка. Гастровечірка у Коцюбинський 220 з Тедді-вікториною і подарунками, з ведмежим нетворкінгом і «метафоричним компотом», який ми зварили разом. Власне, це яскравий приклад привернення уваги до соціальних питань за допомогою Тедді. Дякую за партнерство «Амбітна»!

Чому ведмеді?

Ведмедики тедді – це діти душі. Це дзеркала, в яких видно все, що потребує уваги й любові.

Для мене ведмедик – як острівець безпеки та емоційної рівноваги. Це янгол підтримки, плюшевий шалик, який зігріває внутрішнє дитя. Я створюю і навчаю технології Тедді з 2015, у 2020 відкрила для себе мініатюру. Зараз розвиваю бренд #плюшеві_діаманти Думаю що успішно, бо замовлення пишу на кілька місяців вперед. З минулого листопада по цьогорічний фактично працюю лише на замовлення і ледве встигаю. Пошити ведмедика Тедді зростом 3-6 см. за класичною технологією, на шплінтових кріпленнях, з вишитим носиком, з повіками, в одязі, з власним характером та історією – це ювелірна робота. Цінність мініатюри в емоціях. Кожний мій плюшевий діамант – це подорож вглиб підсвідомого, це образ, який допомагає на ціннісному перехресті, це терапія. Мініатюрний авторський тедді – буденне диво, чарівний ліхтарик, який підсвічує серцевину потреб. Я сама колекціонерка: маю колекцію мініатюрних ведмедиків, ведмедів культових фабрик і авторських персонажів інших майстрів.

Про «ведмедико-терапію»

Для мене ведмеді – це арт-терапія. Я писала терапевтичну казку про роботу мрії, коли звільнялась з бухгалтерії, де працювала 7 років . Вже 12 років я в творчій професії, 7 років в арт-терапії. В психологію мене привели ляльки. Тема магістерської роботи «Вплив лялькотерапіі на Я-концепцію жінки» А психологія привела до ведмедів. Тут знайшла особливий ресурс. Найпопулярніший з моїх арт-терапевтичних курсів – #увасбудетедді Коли починають працювати механізми арт-терапії, відбувається зсув пластів дійсності, підсвідоме радо приймає нову реальність і діє так, щоб це сталось. У лялькотерапії (ведмедик – це людиноподібний образ, лялька) важливі задачі: Створити новий я образ, який потребує уваги. Прожити заблоковані тілом емоції і перевести їх в дію – в процес творчості, трансформувати , перетворити в ресурс. Арт-терапія – найекологічніший спосіб домовитись з підсвідомим. А творчість – найкращий спосіб саморозвитку. Людям потрібні люди й ведмеді.


Досьє: Катя Калашнікова – тренерка творчого розвитку, письменниця, психологиня, арт-терапевтка, авторка художніх ляльок та колекційних ведмедиків тедді. Засновниця некомерційного ком’юніті «Підтримуюче оточення», письменницької спільноти та клубу «Лялькова вітальня» у Вінниці. Організаторка арт-проєктів, учасниця міжнародних лялькових виставок, призерка, фіналістка та лауреат міжнародних лялькових конкурсів. Членкиня UAHA – підрозділ глобального об’єднання лялькарів GDS. Спікерка TEDx Vinnytsia 2019, фіналістка «Жінка Вінничини 2020» у номінації «Культура». Досліджує психологію творчості. Шепочеться з музами. Вірить в людей та ведмедів, обожнює різні дивацтва.